Presety - jejich instalace a využití

Presety - jejich instalace a využití

Co jsou to vlastně presety?

Presety jsou filtry, které můžete v editorech (jako například Lightroom) aplikovat na své fotografie. Jde tedy o předpřipravené filtry, které můžete následně ladit a upravit pomocí nástrojů na úpravu fotografie. Nejste tak tedy odkázáni pouze na omezené možnosti, které najdete třeba mezi filtry na instagramu.
Nejčastěji se presety aplikují do mobilní verze Lightroomu, kterou můžete mít i ve free verzi. Není tedy mít nutně verzi placenou, na druhou stranu je to fajn. Zvlášť pokud chcete upravovat větší množství fotografií, tam se placená verze (díky tomu jí můžete mít v pc verzi) určitě vyplatí. Navíc máme širší možnosti co se samotné editace týče. Měsíční poplatek u placené verze nyní činí 12 eur/měsíčně (více informací najdete ZDE)

Ano, u instagramu je také možnost si hrát s kontrastem, teplotou apod. i po aplikaci filtru, nicméně si s rukou na srdci řekněme, že extra zázrak to není. Kdyby byl, neupravuje většina lidí fotografie v externích aplikacích.

Jdeme ale k věci, tedy k instalaci presetu do aplikace Lightroom. Původně jsem chtěla dělat foto návod, nicméně slovy a přímou ukázkou formou videa to bude určitě lepší.

V případě, že jste ve videu nenašli požadované informace, určitě mi napište do komentářů. Ráda se na to podívám a pokud budu znát odpověď, poradím. Pokud vás zajímá něco dalšího ohledně lightroomu, hoďte mi sem tip a třeba se v dalším videu podíváme na zub právě vašemu dotazu.

Kde presety sehnat?

Míst, kde presety sehnat je mnoho. V podstatě stačí do vyhledávače zadat “preset lightroom mobile” a vyjede vám mnoho stránek, kde presety najdete. Ceny se pohybují od nuly až k tisícům. Záleží kde a od koho preset kupujete. Já osobně jsem si při prvním osahávání lightroomu koupila pár presetu od jednoho páru, který cestuje a presety si tak vždy tvoří pro fotky navštívené lokace. Testovala jsem je, zjišťovala jak fungují, dívala se na nastavení, barvy a všechny doplňky, které tvůrce použil. Pak jsem to začala zkoušet sama a ejhle, po x hodinách testování a zkoušení byl můj první preset na světě. Pak už jsem tomu propadla a tvořila dále. Buď pro vlastní účely, nebo pro klienty v rámci sjednocení feedu na sociálních sítích. Ano, i k tomuto účelu jsou presety skvělé.

Mnou vytvořené presety můžete najít a zakoupit ZDE.
Zpětná vazba je na všechny skvělá a díky této podpoře jsem motivovaná do tvorby dalších. Tento rok se tedy máte na co těšit.

Věřím, že vám byl článek k užitku a již nyní mohu prozradit, že podobných článku pro vás tento rok připravuji mnohem více.

POZOR: Preset je pouze jedna z možností, jak vaší fotce dodat to “wow”, nikoliv záchrana nepodařeného snímku.

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *