Čím fotím?

Čím fotím?

Poslední dobou se na mém instagramu množí zprávy s otázkou “Čím fotíš?”. Mohla bych (a taky se snažím) odpovídat jednotlivě všem, bohužel čas je ukrojen pro každého stejným dílem a já přiznávám, že první práce, potom zábava. Tedy alespoň takhle mi to bylo už v dětství štěpováno a já se to samé snažím dostat do hlavy svým dětem. Nebudu říkat, že to občas mají dost na háku. 🙂 Pojďme ale k focení, děti a strasti rodičů necháme na jindy (nikdy). 

Mnoho lidí, začínajících fotografů si mylně myslí, že čím lepší a dražší přístroj, tím větším profíkem budou. Měla jsem v mládí (bavíme se tak o období puberty) stejný názor. Chtěla jsem zrcadlovku, hromadu objektivů a už jsem se viděla na vlastní výstavě fotografií, které jsem díky tomu dělu za desítky tisíc (opět se bavíme tak o roku 1998) pořídila. Bohužel skutečnost je jiná. Být to vše o přístroji, který vlastníte, máme tady hrodmadu profíků a minimum práce. I já si prošla obdobím zrcadlovek, které bylo vlastně i mým nejhorším. Nechci tady klasické zrcadlovky nějak shazovat, ale já jim (a olivám) nikdy na chuť nepřišla. 

Prošla jsem si fázi analogu (do byla doba), která při zpětném ohlédnutí měla něco do sebe. Člověk zachytil realitu, autentičnost a podstatu fotografie. Byla to doba, kdy nešlo nic upravit, zlepšit a k dokonalosti překrýt filtrem ala “teď je to ono”. Zbylo jen po dofocení filmu čekat, jak fotky vyjdou a zda to bude to, co jste v hledáčku viděli. Ano, i dnes je možnost fotit tímto způsobem ale není tak populární. Velká škoda… Vraťme se ale do přítomnosti. Dnešní době vládne digitál a jeho možnosti jsou jiné. Nepovedenou fotku dokážete upravit pomocí velkého množtví aplikací (o tom jindy) a finální dílo postnout bez ostychu na sociální sítě. A o tom to v dnešním instantním světě jde…

Dnes (troufám si říct, že pokud pro to máte ten cit) zvládnete udělat krásnou fotku i obyčejným mobilním telefonem. Vlastním iPhone 7 plus a díky 12 MPx + funkci portrét zvládnu vyfotit kvalitní fotografii určenou nejen na sociální sítě nebo do rodinného alba. Níže najdete rozdíl mezi klasickou fotkou a tou, kterou na telefonu vyfotíte přes funkci portrét. Je zde ta samá kompozice i stejná vzdálenost. Funkce portrét přiblíží fotografovaný objekt a rozostří pozadí. No není to rozdíl? Tohle by mohlo jít rovnou na instáč. A asi i půjde. 🙂 Tento balíček mi nedávno dorazil od Yves Rocher a i přesto, že růže jsem krom čerstvých květin nikdy nemusela, tohle mi voní. 

Tak, to máme jeden využívaný kousek na focení. Jdeme dál… Teď se ale dostaneme k přístroji, který se poslední měsíce stal mou pravou rukou a taky je odpovědí na vaší častou otázku. Jde o Olympus Pen, (ještě nedávno jsem měla osmičku, nyní fotím devítkou) který vám je určitě znám hlavně z instagramu. Když jsem se s ním seznámila poprvé, měl to být jakýsi ideální kousek pro blogerky. Hlavně díky zabudovanému wi-fi připojení, které vám přeneslo vyfocené snímky do telefonu. Pak stačilo jen fotku popřípadě upravit, oříznout na požadovanou velikost a postnout na určené místo. Už to byl pro mou maličkost velký benefit. 

Olympus Pen je vybaven 16 MPx fotoaparátem, což mi maximálně vyhovuje na veškeré zakázky, které jako image & product fotograf mám. Nestydím se ani za portréty jím pořízené, (Alenka ze Školy Stylu vám to může potvrdit, jsem jí fotila už pár outfit fotek) ba naopak. No a když to není úplně ono, máme tady přece aplikace na dokonalost. Kecám, mám to v oku, takže upravuji jen minimálně. 🙂 Určitě stojí za zmínku i rozlišení videa, které je u devítky 4 K, takže značka ideál. Když se odhodlám koupit dobrý stabilizátor, není potřeba hledat něco jiného. A nesmím zapomenout ani na objektivy. Většinou používám portrétový ( 45 mm), takže se mi dostává ten samý obraz jako u použití funkce portrét u iPhonu ale v mnohem lepší kvalitě. 

Fotografie pořízené Olympusem můžete vidět na mém instagramu @angel_inspiration, popřípadě i zde na blogu. A jsme vlastně opět u toho. Pokud blogujete, fotíte obsah na sociální sítě nebo do rodinného alba, je tohle ideální volba. Mám s ním skvělou zkušenost a nemám v plánu jej měnit. Ano, některé z vás může odradit cena, která je trochu vyšší. Nicméně nový iPhone je dražší, a to o dost. 🙂 Jo a taky vám na něj mohu dát slevový kód, který vám z celkového nákupu na ofiko webu Olympusu odečte v košíku příjemných 10%. To je fajn ne? Tak si o něj popřípadě napište.

No, to je dnes vše. Teď už víte čím fotím a já jdu nabít baterky, promazat karty a připravit se na focení zítřejší eventové akce… Ano, i na tohle je tento kousek super.  Moment, moment…. Ještě jedna věc. Mám tady pro vás ve spolupráci s Olympusem ještě soutěž o dva balíčky, které obsahují pevný bavlněný vak a notes na poznámky. Super ne? Soutěž bude trvat do neděle 7.10 2018 a v pondělí vybereme s Kubou vítěze. A podmínka? Napiště mi komentáře s čím nejčastěji fotíte. Hotovo, tečka. 

Leave a reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *